Rekrutacja

1. Bieżąca edycja

  • Kolejna, XVI edycja Studiów rozpocznie się w październiku 2024 r., a zajęcia trwać będą do czerwca 2025 r.
  • W tym czasie odbędzie się 11 zjazdów, czyli 227 godzin zajęć, w tym seminarium dyplomowe i szkolenie BHP.
  • Wspólna kadra konsultantów-praktyków i wykładowców zapewni najwyższy poziom nauczania.
  • Realizacja wybranych 5 zjazdów w firmach produkcyjnych.
  • Zakres tematyczny Studiów koncentruje się na KAIZEN, jako koncepcji zarządzania działalnością operacyjną i obejmuje podstawy wielu współczesnych systemów zarządzania, jak: Just-In-Time, Lean Management, Total Quality Management, Total Productive Maintenance. Tematyka Studiów obejmuje zagadnienia związane z poprawą produktywności, optymalizacją przepływu materiałów, skracaniem cykli produkcyjnych, minimalizacją zapasów, usprawnianiem pracy indywidualnej i zespołowej, racjonalizacją wykorzystania zasobów, orientacją na Klienta, podejściem procesowym, eliminacją strat, poprawą jakości i ciągłymi usprawnieniami, a także budowaniem, kierowaniem i motywowaniem zespołów. Zajęcia będą oparte o liczne przykłady pochodzące z firm produkcyjnych oraz usługowych. Znaczna część zajęć (ok. 50%) odbywa się w formie praktycznych warsztatów i seminariów w przedsiębiorstwach, gdzie uczestnicy studiów będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z procesem projektowania, wdrażania i funkcjonowania systemów zarządzania opartych na Kaizen, w tym wymienić się doświadczeniami z przedstawicielami innych przedsiębiorstw.

2. Grupa docelowa

  • Uczestnikami studiów podyplomwych „Akademia KAIZEN” są przede wszystkim (ale nie tylko) kierownicy wyższego i średniego szczebla, w tym dyrektorzy produkcji, logistyki, kierownicy służb i komórek planowania produkcji, zaopatrzenia, dystrybucji, gospodarki materiałowej, samodzielni specjaliści z zakresu zarządzania produkcją i logistyką oraz pełnomocnicy i specjaliści ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw. Program Studiów powinien także zainteresować osoby zajmujące się wdrażaniem nowoczesnych systemów zarządzania oraz osoby nadzorujące lub biorące udział w opracowywaniu i realizacji programów usprawnień działalności produkcyjnej opartych na koncepcjach lean management, Kaizen, itp.

3. Zasady naboru

  • O przyjęciu na Studia „Akademia KAIZEN” decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie dyplomu ukończenia Studiów I lub II stopnia. Ponadto od kandydatów wymagana jest co najmniej roczna praktyka zawodowa. Rekrutacja trwa do 30 września 2024 r. Uprzejmie informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów grupa może nie zostać uruchomiona.
  • W trakcie procesu rekrutacyjnego osoby wyznaczone przez Radę Programową studiów analizują aplikację (CV) potencjalnego kandydata. Zakłada się, że kandydat powinien mieć co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego.
  • Zapisy na studia podyplomowe odbywają się wyłącznie za pomocą internetowego systemu rekrutacji kandydatów IRK, https://irk.pw.edu.pl/pl/
  • Kandydaci na studia po złożeniu wymaganych dokumentów (w systemie IRK) są przyjmowani na podstawie kolejności zgłoszeń.
  • Decyzję o spełnieniu warunków przyjęcia i zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia podyplomowe podejmuje Kierownik Studiów Podyplomowych.
  • Osoba zakwalifikowana do przyjęcia na studia podyplomowe staje się uczestnikiem studiów, jeżeli:

         - wniesie w wyznaczonym terminie opłatę za studia podyplomowe, chyba że umowa na podstawie której studia są prowadzone, przyjmuje inne zasady wnoszenia opłat;

         - potwierdzi podpisem znajomość Regulaminu Studiów Podyplomowych w Politechnice Warszawskiej (Załącznik do Uchwały nr 428/XLIX/2019 Senatu PW z dnia 20 listopada 2019 r. oraz Zarządzenie nr 58 /2021 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 30 czerwca 2021 r.) i zobowiązanie do stosowania się do niego; https://www.bip.pw.edu.pl/Wewnetrzne-akty-prawne/Regulaminy/Regulamin-studiow-podyplomowych-w-Politechnice-Warszawskiej .

  • W szczególnych przypadkach zakłada się możliwość uruchomienia studiów podyplomowych dla pracowników jednego podmiotu, na podstawie odrębnej umowy.
  • Liczebność grupy zajęciowej nie powinna być mniejsza niż taka, jaka zapewni samofinansowanie się studiów. Optymalna  wielkość grupy wynosi 25 osób. Ostateczną decyzję dotyczącą liczebności grupy i uruchomieniu danej edycji podejmuje Kierownik Studiów.
  • Uczestnik SP powinien wnieść opłatę za studia podyplomowe przed rozpoczęciem zajęć bieżącej edycji SP. Opłata za SP może być wniesiona w innym terminie lub w ratach o ile wyrazi na to zgodę Kierownik SP na wniosek uczestnika studiów podyplomowych. Szczegółowe warunki wnoszenia i zwrotu płatności określa Umowa o warunkach odpłatności za studia podyplomowe w Politechnice Warszawskiej.

4. Koszt uczestnictwa

Cena za 2-semestralny program uprawniający do otrzymania Świadectwa Ukończenia Studiów Podyplomowych podana będzie na formularzu zgłoszeniowym i wynosi 15 300 zł. Dopuszcza się możliwość opłacenia Studiów w 2 równych ratach, po uprzednim złożeniu pisma do Kierownika Studiów i pozytywnym jego rozpatrzeniu.

5. Efekty ukończenia

W ramach Studiów Podyplomowych „Akademia KAIZEN” istnieje również możliwość uzyskania honorowanego na całym świecie certyfikatu Trenera KAIZEN, wystawionego przez Kaizen Institute, Ltd. Global Operations. Warunkiem otrzymania certyfikatu Trenera KAIZEN jest ukończenie dodatkowych warsztatów KAIZEN TOOLBOX organizowanych przez Kaizen Institute Poland oraz zdanie egzaminu wewnętrznego KAIZEN. Koszt dodatkowych zajęć wynosi 1350 PLN + VAT. 

6. Wyjazdy studyjne - zajęcia praktyczne, warsztaty w firmach zewnętrznych

  • Informacja będzie udostępniona w toku realizacji studiów

         - w trakcie realizacji studiów podyplomowych Akademia Kaizen przewiduje się 5 wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach; istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu studyjnego w przedsiębiorstwie w którym zatrudniony jest uczestnik studiów – na prośbę i za zgodą kierownictwa przedsiębiorstwa. Decyzję o takim wyjeździe studyjnym podejmuje Kierownik Studiów Podyplomowych.

  • Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest obecność na zajęciach praktycznych w firmach zewnętrznych.
  • Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia Studiów podyplomowych jest:

         - uzyskanie kompletu zaliczeń wszystkich przedmiotów przewidzianych tokiem Studiów;

         - zdanie wymaganych egzaminów;

         - napisanie i obrona pracy końcowej, która będzie opisem konkretnego wdrożenia w firmie studenta.