Seminarium firmy DMG-MORI

W dniach 18-19 kwietnia odbyło się Seminarium firmy DMG-MORI zorganizowane we współpracy z Zakładem Automatyzacji i Obróbki Skrawaniem Instytutu Technik Wytwarzania. Partnerami były firmy Sandvik, Schunk, Fuchs i Heidenhain, z którymi ZAiOS współpracuje od wielu lat (ilustracja 2). Głównym celem Seminarium było zaprezentowanie produktów wymienionych firm, ze szczególnym uwzględnieniem 5-osiowego centrum frezarskiego DMG MORI CMX 70 U (ilustracja 1).

Ilustracja 1. Centrum frezarskie CNC 5-osiowe DMG-MORI CMX 70 U

Pokazane na ilustracji 1 centrum frezarskie CNC dedykowane do obróki 5-osiowej jest wykorzystywane w badaniach naukowych Zakładu oraz w dydaktyce. Maszyna znajduje się w hali maszyn Gmachu Starego Technologicznego. 

seminarium MDG-MORI

Ilustracja 2. Organizatorzy seminarium DMG-MORI i nie tylko.

Ilustracja 2. Organizatorzy seminarium firmy DMG-MORI, w tym przedstawiciele władz WIP, ITW i firm współtworzących to wydarzenie.

Na seminarium prezentacje wygłosili przedstawiciele takich firm jak:

  • DMG-MORI;
  • SCHUNK - uchwyty obróbkowe i oprawki narzędziowe;
  • SANDVIK Coromant - narzędzia skrawające;
  • RENISHAW - sondy przedmiotowe oraz komparator do pomiarów warsztatowych;
  • FUCHS - środki smarne dla przemysłu.

Prezentacjom towarzyszyła ekspozycja omawianych uchwytów, oprawek i sond na hali warsztatowej (ilustracja 3 i 4).

seminarium MDG-MORI

Ilustracja 3. Przykłady rozwiązań firmy SCHUNK w zakresie oprzyrządowania technologicznego.

seminarium MDG-MORI

Ilustracja 4. Przykład narzędzi firmy SANDVIK Coromant.

W trakcie seminarium w świeżo wyremontowanej hali warsztatowej WIP zorganizowano pokaz możliwości obróbkowych centrum frezarskiego DMG-MORI CMX 70 U, które wykorzystuje w układzie sterowania ekran dotykowy. Zaprezentowano obróbkę pięciostronną bloku silnika spalinowego (ilustracja 5).

seminarium MDG-MORI

Ilustracja 5. Obróbka realizowana na centrum frezarskiem CNC DMG-MORI CMX 70 U.

Wykorzystano narzędzia firmy SANDVIK Coromant, uchwyt obróbkowy firmy SCHUNK oraz chłodziwo FUCHS.

Duże zainteresowanie wzbudzał komparator firmy RENISHAW. Seminarium trwało dwa dni i uczestniczyło w nim ponad 100 osób, w tym wielu gości z przemysłu. Dużą zaletą tego seminarium było to, że stanowiło ono platformę dla dialogu na poziomie B2B z udziałem studentów naszego wydziału. 

Na wrzesień br. przewidywane jest kolejne tego typu seminarium, o terminie którego poinformujemy niezwłocznie po podjęciu wiążących uzgodnień. 

Wydział Inżynierii Produkcji wyremontował halę warsztatową również z myślą o możliwości organizowania tego typu przedsięwzięć. Zainteresowane firmy taką formą prezentacji własnej oferty zapraszamy do kontaktu. Nasza lokalizacja jest atrakcyjna pod kątem komunikacyjnym i jednocześnie zapewniamy miejsca parkingowe.