Projekt Extral – Zakład Obróbki Plastycznej i Odlewnictwa – Instytut Metali Nieżelaznych (Sieć Łukasiewicza)

Projekt Extral – Zakład Obróbki Plastycznej i Odlewnictwa – Instytut Metali Nieżelaznych (Sieć Łukasiewicza)

Firma Extral jest jednym z największych w Polsce producentów profili aluminiowych, wykorzystujących metody wyciskania na gorąco. Zakład Obróbki Plastycznej i Odlewnictwa współpracuje z firmą od 2013 roku, w którym został zgłoszony pierwszy wspólny wniosek do NCBiR w ramach konkursu INNOTECH.

Do ostatniej edycji POIR 1.1.1. w edycji dla Mazowsza (wydzielona pula) zostało zgłoszonych prawie 290 projektów. Do dofinansowania zostało wytypowanych 26 z nich. Stanowi to 9%. Projekt, którego inicjatorem był Zakład Obróbki Plastycznej i Odlewnictwa znalazł się na 12 tej pozycji. Wśród wybranych projektów dominują zamierzenia związane z przemysłem farmaceutycznym (5), informatyczno - telekomunikacyjnym (5) i spożywczym (3). Tym większy sukces zespołu, że udało się przygotować wniosek w obszarze technologii wytwarzania, który zyskał uznanie recenzentów.

Celem projektu POIR.01.01.01-00-0238/20 pn. Innowacyjne profile aluminiowe o jednolitych własnościach użytkowych, wytwarzane z wykorzystaniem autonomicznego systemu ciągłej regulacji i optymalizacji procesu wyciskania jest wytwarzanie innowacyjnych profili ze stopów aluminium serii 6xxx z wykorzystaniem opracowanego w ramach projektu Autonomicznego Systemu Wytwarzania Innowacyjnych Profili Aluminiowych (WIPA).

Lider konsorcjum – Extral; kierownictwo zespołu B+R – dr inż. Andrzej Kochański (Zakład Obróbki Plastycznej i Odlewnictwa PW); całkowita kwota projektu: 65 915 862,50; udział PW: 2 500 000. Umowa został podpisana pod koniec roku 2020, ale formalnie projekt wystartowałna początku 2021 roku.

Gratulacje dla zespołu przygotowującego wniosek! Trzymamy kciuki za rozwój współpracy z firmą Extral oraz ciekawe publikacje naukowe związane z różnorodną tematyką badawczą przewidzianą w harmonogramie projektu, dotyczącą zarówno kompleksowej analizy procesu wyciskania aluminium, zaawansowanych metod modelowania numerycznego (twardego i miękkiego), implementacji metod analizy obrazu na linii produkcyjnej, itp.

Ważne linki: