Specjalność Spawalnictwo i Odlewnictwo
Kierunek Mechanika i Budowa Maszyn II stopień studiów
Nazwa specjalności: Spawalnictwo i Odlewnictwo
Sylwetka absolwenta
Szybko rozwijająca się gospodarka będzie potrzebować wysoko wykształconych specjalistów.
W powszechnej ocenie wielu analityków taka perspektywa jest określana do roku 2050 (najnowsze analizy PwC i Forbes) prognozami Polska gospodarka będzie odchodzić od produkcji niskoprzetworzonej i zlecanego montażu do wytwarzania wysoko zaawansowanych produktów. Wzmocnienie wytwórczości przedsiębiorstw, stymulowane przez Państwo, zostało określone w krajowych specjalizacjach i będzie obejmowało m. in. takie przemysły jak lotniczy, motoryzacyjny czy stoczniowy. Podobnie przemysł energetyczny, chemiczny czy wydobywczy wymaga wprowadzania nowych technologii opartych na szeroko pojętej technologii spajania. We wszystkich tych wysoko zaawansowanych działach gospodarki pierwszoplanowe miejsce zajmują technolodzy
w obszarze spawalnictwa oraz odlewnictwa. Specjalność Spawalnictwo i Odlewnictwo stanowi interdyscyplinarną dziedzinę nauki i techniki, w której absolwent uzyska szeroką specjalistyczną wiedzę
z zakresu wielu zagadnień związanych z materiałami, konstrukcją, technologią, projektowaniem, których znajomość jest niezbędna w obecnych i przyszłych procesach wytwarzania.
W części obejmującej spawalnictwo absolwent specjalności Spawalnictwo i Odlewnictwo uzyska niezbędną wiedzę do opracowywania nowoczesnych technologii wytwarzania metodami spawalniczymi, projektowania konstrukcji spajanych, automatyzacji i robotyzacji procesów spawania, nadzoru i kontroli jakości złączy spajanych, budowy urządzeń zautomatyzowanych i robotów spawalniczych, nowoczesnych spawalniczych procesów modyfikacji powierzchni oraz wspomagania komputerowego procesów spajania. Absolwent będzie przygotowany do zastosowania w przyszłej pracy nowoczesnych rozwiązań w obszarze procesów spawalniczych oraz powiązania ich z innymi obszarami wiedzy jak materiałoznawstwo, wytrzymałość, zagadnienia cieplne i metalurgiczne, modyfikacja powierzchni.
W części obejmującej odlewnictwo absolwent specjalności Spawalnictwo i Odlewnictwo uzyska wiedzę umożliwiającą mu rozwiązywanie takich zadań jak: projektowanie nowych systemów i procesów wytwarzania podczas uruchamiania produkcji nowych produktów, a także usprawnianie istniejących rozwiązań; modelowanie procesów odlewniczych i własności wyrobów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi CAx, programów komputerowych, środowisk projektowania; prowadzenie analiz i formułowanie wniosków pozwalających na poprawę jakości wyrobów, obniżenie kosztów wytarzania, zmniejszenie liczby braków; współpracę z innymi specjalistami, mającą na celu uwzględnienie wszystkich aspektów wdrażania nowych produktów i rozwiązań; ocenę nowych rozwiązań technologicznych pod kątem możliwości ich wykorzystania; opracowanie należytej organizacji uruchamiania nowej produkcji, celem ograniczenia strat m. in.: czasu, środków; stałe poszerzanie i pogłębianie wiedzy o nowoczesnych (zaawansowanych) technologiach, maszynach, urządzaniach.
Absolwenci specjalności Spawalnictwo i Odlewnictwo osiągną wysoki poziom wiedzy technicznej
i umiejętności, które wykorzystają w projektowaniu, planowaniu, modyfikowaniu, optymalizacji i kontroli procesów produkcyjnych.
Wiedza i kompetencje absolwenta specjalności Spawalnictwo i Odlewnictwo pozwolą w przyszłości nadzorować pracę, kierować zespołami, występować w roli konsultanta, inspektora lub eksperta na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Ukończenie specjalności otwiera przed jej absolwentem możliwość podwyższenia posiadanych kwalifikacji poprzez zdobycie w ramach dodatkowych studiów tytułu Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (IWE), dającego kompetencje w ramach specjalizacji zawodowej
i uprawniającego do pełnienia kluczowych funkcji w zakładach przemysłowych stosujących procesy spajania wg wymagań akceptowanych przez Międzynarodowy Instytut Spawalnictwa. Absolwent po kilku latach praktyki zawodowej w przemyśle na odpowiednich stanowiskach zdolny będzie do prowadzenia samodzielnej pracy, zapewniając zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych na poziomie międzynarodowym.
Wykaz przedmiotów specjalności
Zjawiska fizyczne w procesach wytwarzania
Język obcy B2
Organizacja i zarządzanie produkcją
Planowanie eksperymentu
Podstawy matematyczne MES
Automatyzacja i robotyzacja procesów spajania
Materiały dodatkowe i urządzenia do spawania
Materiały formierskie
Metaloznawstwo i metalurgia procesów spajania
Nowoczesne metody spajania i cięcia termicznego
Tworzywa odlewnicze i obróbka cieplna
Wybrane zagadnienia technologii odlewnictwa
Informatyczne systemy wspomagania decyzji
Metody numeryczne
Równania różniczkowe cząstkowe
Metody badań złączy spajanych
Metody spawalnicze w inżynierii powierzchni
Modelowanie procesów odlewniczych
Projektowanie konstrukcji spajanych
Projektowanie procesów odlewniczych
Spajanie materiałów różnoimiennych, polimerowych i zaawansowanych
Technologie spawania stali i metali nieżelaznych
Zaawansowane technologie odlewnicze
Informatyka w spawalnictwie
Odlewnia 4.0
Projektowanie oprzyrządowania odlewniczego
Zapewnienie jakości w spawalnictwie
Praca dyplomowa magisterska
Seminarium dyplomowe