Realizacja projektu UE „KITT4SME” na Wydziale Inżynierii Produkcji PW
KITT4SME (platform-enabled KITs of arTificial intelligence FOR an easy uptake by SMEs) to projekt UE, wspierający stosowanie i rozwój sztucznej inteligencji w firmach produkcyjnych, realizowany przez Wydział Inżynierii Produkcji PW we współpracy z kilkunastoma organizacjami europejskimi, uczelniami, DIH itp.
KITT4SME
platform-enabled KITs of arTificial intelligence FOR an easy uptake by SMEs
Miło jest nam zakomunikować, że Wydział Inżynierii Produkcji PW, reprezentowany przez zespół pracowników Instytutu Organizacji Systemów Produkcyjnych:
- Stanisław Strzelczak,
- Bartłomiej Gładysz,
- Krzysztof Ejsmont,
oraz Instytutu Technik Wytwarzania:
- Mirosław Nejman
- Jacek Kozłowski
współuczestniczy (wraz z kilkunastoma organizacjami europejskimi, uczelniami, DIH itp.) w realizacji europejskiego projektu KITT4SME, wspierającego stosowanie i rozwój sztucznej inteligencji w firmach produkcyjnych.
https://cordis.europa.eu/project/id/952119/pl
KITT4SME skierowany jest w szczególności do MŚP w Europie, celem zapewnienia im dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań sprzętowych, oprogramowania i innych, wspomagających procesy decyzyjne. Całość, udostępniana jako konfigurowalna modułowa platforma cyfrowa, pozwoli jednocześnie na bezproblemową implementację rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w systemach produkcyjnych.
Rozpowszechnianie opracowanych pakietów i świadczonych usług jest silnie wspierane przez jasną charakterystykę i gotowość rynkową poszczególnych komponentów, a także platformę opartą na już skonsolidowanym rynku RAMP. Udział sieci Centrów Innowacji Cyfrowych, z których trzy są reprezentowane w konsorcjum, zapewnia, że KITT4SME będzie szeroko rozpowszechniany wśród szerokiego grona firm w Europie.
Stworzenie niestandardowych, dedykowanych zestawów rozwiązań wspierających jest możliwe dzięki infrastrukturze opartej na FIWARE, która płynnie łączy istniejące systemy przedsiębiorstwa (takie jak MES i ERP), czujniki IoT, urządzenia monitorujące (w tym ludzi), roboty - współpracujące i niewspółpracujące - oraz inne źródła danych z modułów funkcjonalnych wspierających tworzenie wartości dodanej.
Cele
- Zapewnienie MŚP gotowości do użycia spersonalizowanych pakietów/rozwiązań cyfrowych, aby wykorzystać możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję po przystępnych cenach i na odpowiednią skalę
- Umożliwienie połączenia sztucznej inteligencji i ludzkiego doświadczenia do rozwiązywania problemów z użyciem jednego cyber-narzędzia, z unikatowymi możliwościami implementacji na hali produkcyjnej
- Zbudowanie centrum rozwoju umiejętności, które będzie wspierać europejską siłę roboczą zgodnie z trendami w zakresie umiejętności cyfrowych i aspiracjami pracowników (zwłaszcza w erze Przemysłu 4.0)
- Rozszerzenie oferty lokalnego ekosystemu, aby użytkownicy o różnych umiejętnościach mogli się rozwijać, współpracując przy tworzeniu dostosowywalnych rozwiązań sztucznej inteligencji
- Wspieranie normalizacji w sektorze gospodarki opartej na danych oraz charakteryzowanie umiejętności pracowników i ich doświadczeń szkoleniowych
Udział Wydziału Inżynierii Produkcji sprowadza się do realizacji szeregu zadań na każdym z etapów projektu, zarówno jako liderzy lub wykonawcy, począwszy od fazy przygotowawczej, a kończąc na wdrożeniu rozwiązania pilotażowego w firmie produkcyjnej Wamtechnik Sp. z o.o.
Informacje uzupełniające:
Temat:
DT-ICT-03-2020 – I4MS (phase 4) – uptake of digital game changers
Informacje na temat projektu:
- Identyfikator umowy o grant: 952119
- Data rozpoczęcia 1 Października 2020
- Data zakończenia 31 Marca 2024
- Całkowity budżet € 9 213 270
-
Wkład UE € 7 999 799,25
Koordynator: SCUOLA UNIVERSITARIA PROFESSIONALE DELLA SVIZZERA ITALIANA, Szwajcaria
Uczestnicy:
- AGENCIA ESTATAL CONSEJO SUPERIOR DEINVESTIGACIONES CIENTIFICAS, Hiszpania
- ART-ER-SOCIETA CONSORTILE PER AZIONI, Włochy
- Centro di Ricerca e Innovazione tecnologica srl, Włochy
- DIMAC SRL, Włochy
- EUROPEAN DYNAMICS LUXEMBOURG SA, Luksemburg
- GATE SOCIETA PER AZIONI, Włochy
- GHEPI SRL, Włochy
- GINKGO ANALYTICS GMBH, Niemcy,
- HOLONIX SRL, Włochy
- IDEAL-TEK SA, Szwajcaria
- INOVACIJSKI CENTAR NIKOLA TESLA, Chorwacja
- MARTEL GMBH, Szwajcaria
- POLITECHNIKA WARSZAWSKA, Polska
- R2M SOLUTION SRL, Włochy
- ROVIMATICA SL, Hiszpania
- TEKNOLOGIAN TUTKIMUSKESKUS VTT OY, Finlandia
- WAMTECHNIK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Polska